Prvé lokality s ultrarýchlonabíjacimi stanicami sú už skolaudované
Prvé lokality s ultrarýchlonabíjacimi stanicami sú už skolaudované
Potom, ako spoločnosť MH Invest, s.r.o. začiatkom roka 2026 získala všetky potrebné rozhodnutia a odovzdala príslušné staveniská, sa pod taktovkou troch vybraných koncesionárov – ZSE Energetické služby s.r.o., OMV Slovensko, s.r.o. a ejoin operator s.r.o. naplno rozbehla výstavba ultrarýchlonabíjacích staníc po celom Slovensku.
Nabíjacie parky vznikajú na lokalitách vybraných pozdĺž diaľnic a rýchlostných ciest v rámci Transeurópskej dopravnej siete (TEN-T).
Celkovo majú koncesionári v zmysle vládou SR schválených zmlúv povinnosť zabezpečiť financovanie, výstavbu, prevádzku a následnú údržbu 35 nabíjacích parkov s ultrarýchlonabíjacimi stanicami a 251 nabíjacimi bodmi. A to počas nasledujúcich 16 rokov, bez priameho zaťaženia štátneho rozpočtu. Spolu 219 nabíjacích bodov bude k dispozícii pre osobné vozidlá a 32 bodov pre nákladné vozidlá. AKoncesionári ich budú to počas nasledujúcich 16 rokov, bez priameho zaťaženia štátneho rozpočtu.
Predpokladaný príjem štátu z koncesie je odhadovaný na 46,1 milióna eur.
Projekt „Vybudovanie národnej siete ultrarýchlonabíjacích staníc (UFC)“ je realizovaný v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR a vychádza zo záväzkov Slovenskej republiky v zmysle nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1804, Európskej zelenej dohody a Akčného plánu rozvoja elektromobility (uznesenie vlády č. 306/2023).
Jeho cieľom je podporiť rozvoj modernej, dostupnej a spoľahlivej nabíjacej infraštruktúry na hlavných dopravných koridoroch Slovenska.

.png&w=3840&q=90)